Хидроксипропил метилцелулоза (HPMC)

Краток опис:

CAS: 9004-65-3 Хидроксипропил метилцелулоза (HPMC) или хипромелоза се растворливи во вода метилцелулозен етер, кои се широко користени во градежништвото, фармацевтските, прехранбените, козметичките, детергентите, боите, како згуснувач, емулгатор, деформатор на филм, агенс, заштитни колоиди. Можеме да обезбедиме редовно одделение HPMC, а исто така можеме да обезбедиме модифициран HPMC според барањата на клиентите.По модифицирана и површинска обработка, можеме да го добиеме материјалот кој брзо се распрснува во вода, го продолжува отвореното време, против опаѓање итн.


 • Мин. Количина на нарачка:1000 кг
 • Пристаниште:Кингдао, Кина
 • Услови на плаќање:T/T;L/C
 • Услови за достава:FOB,CFR,CIF,FCA, CPT,CIP,EXW
 • Детали за производот

  Ознаки на производи

  CAS: 9004-65-3

  Хидроксипропил метилцелулоза (HPMC) илихипромелосe се растворливи во вода метил целулозни етер, кои се широко користени во градежништвото, фармацевтските, прехранбените, козметичките, детергентите, боите, како згуснувач, емулгатор, филм-образувач, врзивно средство, средство за дисперзија, заштитни колоиди. Можеме да обезбедиме редовно одделение HPMC, ние исто така можеме да обезбедиме изменета HPMC според барањата на клиентите.По модифицирана и површинска обработка, можеме да ја добиеме стоката која брзо се распрснува во вода, го продолжува отвореното време, против опаѓање итн.

  Изглед Бел или целосно бел прав
  Метокси (%) 19,0~ 24,0
  Хидроксипропокси (%) 4,0 ~ 12,0
  pH 5,0~ 7,5
  Влага ( % ) ≤ 5,0
  Остатоци при палење (%) ≤ 5,0
  Температура на гелирање (℃) 70-90
  Големина на честичка мин.99% минуваат низ 100 mesh
  Типична оценка Вискозитет(NDJ, mPa.s, 2%) Вискозитет (Брукфилд, mPa.s, 2%)
  HPMC MP400 320-480 320-480
  HPMC MP60M 48000-72000 24000-36000
  HPMC MP100M 80000-120000 40000-55000
  HPMC MP150M 120000-180000 55000-65000
  HPMC MP200M 160000-240000 Мин 70000
  HPMC MP60MS 48000-72000 24000-36000
  HPMC MP100MS 80000-120000 40000-55000
  HPMC MP150MS 120000-180000 55000-65000
  HPMC MP200MS 160000-240000 Мин 70000

  Типични апликации на HPMC:

  Лепило за плочки

  lДобро задржување на водата: продолженото време на отворање ќе го направи поефикасно поставувањето плочки.

  lПодобрена адхезија и отпорност на лизгање: особено за тешки плочки.

  lПодобра обработливост: се обезбедува подмачкување и пластичност на малтерот, малтерот може да се нанесува полесно и побрзо.

  Цементен малтер / Малтер за суво мешање

  lФормула за лесна сува мешавина поради растворливост во ладна вода: лесно може да се избегне формирање на грутки, идеално за тешки плочки.
  lДобро задржување на водата: спречување на губење течност на подлогите, соодветната содржина на вода се одржува во смесата што гарантира подолго време на бетонирање.
  lЗголемена побарувачка за вода: зголемено отворено време, проширена површина за прскање и поекономична формулација.
  lПолесно ширење и подобрена отпорност на доделување поради подобрената конзистентност.

  222-1024x343

  Ѕиден кит

  lЗадржување на вода: максимална содржина на вода во кашеста маса.
  lПротив опаѓање: при ширење на подебел слој може да се избегне брановидност.
  lЗголемен принос на малтерот: во зависност од тежината на сувата смеса и соодветната формулација, HPMC може да го зголеми волуменот на малтерот.

  Систем за надворешна изолација и завршна обработка (EIFS)

  lПодобрена адхезија.
  lДобра способност за мокрење за EPS плочата и подлогата.
  lНамален влез на воздух и навлегување вода.

  Самонивелирање

  lЗаштита од водена ексудација и таложење на материјалот.

  lНема влијание врз флуидноста на кашеста маса со низок вискозитет

  HPMC, додека неговите карактеристики за задржување на водата ги подобруваат финишните перформанси на површината.

  444

  Пополнувач на пукнатини

  lПодобра обработливост: соодветна дебелина и пластичност.
  lЗадржувањето на водата обезбедува продолжено работно време.
  lОтпорност на попуштање: подобрена способност за врзување на малтерот.

  11111-1024x301

  Фармацевтски ексципиенси и примена на храна:

  Употреба Оценка на производ USP/EP/E464 Дозирање
  Рефус лаксатив HPMC 75K4000,75K100000 3-30%
  Креми, гелови HPMC 60E4000,65F4000,75F4000 1-5%
  Офталмолошки препарат HPMC 60E4000 01.-0.5%
  Подготовки за капки за очи HPMC 60E4000, 65F4000, 75K4000 0,1-0,5%
  Агент за суспендирање 60E4000, 75K4000 1-2%
  Антациди 60E4000, 75K4000 1-2%
  Врзувач за таблети HPMC E5, HPMC E15 0,5-5%
  Конвенционална влажна гранулација HPMC E5, HPMC E15 2-6%
  Облоги за таблети HPMC E5, HPMC E15 0,5-5%
  Матрица за контролирано ослободување 75K100000,75K15000 20-55%

  Пакување:

  HPMC Производот е спакуван во трислојна хартиена кеса со внатрешна полиетиленска кеса засилена, нето-тежината е 25 кг по кеса.

  Складирање:

  Чувајте го во ладно суво складиште, подалеку од влага, сонце, пожар, дожд.


 • Претходно:
 • Следно:

 • Поврзани производи

  WhatsApp онлајн разговор!